Mikrobiyolog Aykut Köroğlu

aykut köroğlu

Mikrobiyoloji uzmanı Aykut Köroğlu Adapazarı’nda 1955 yılında doğdu. Aynı şehirde ilk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümüne girdi ve 1978 yılında Biyolog olarak mezun oldu.

Kısa bir süre Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Trabzon Halk Sağlığı Laboratuvarında görev yaptı. 1980-1984 yıllarında İstanbul Ünviversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalında ihtisas yaparak, hazırladığı “Neisseria gonorrhoeae’nin İzolasyonu ve Tanısı” adındaki teziyle Mikrobiyoloji Uzmanı ünvanını kazandı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra çeşitli teşhis kliniklerinde çalıştı.

1987 yılında, Amerikan Hastanesi’nde Prof Dr Yücel Tangün ile birlikte Hematoloji Laboratuvarında göreve başladı ve bu sayede kanbilim dünyasıyla tanıştı. Bu tarihten sonra tam gün olarak Mikrobiyoloji Laboratuvarı Mesul Müdürü, Hematoloji Laboratuvarı ve Kan istasyonu teknik danışmanı olarak görev yapmıştır. Amerikan Hastanesindeki görevlerinden kendi isteğiyle ağustos 2017’de emekli olarak ayrılmıştır.

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti, Türk Hematoloji Derneği ve Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği üyesidir.

Bir cevap yazın